Napsali o nás

6.6.2021

Nemocnice v Havířově likviduje bakterie, viry i pachy speciální technologií

Zdroj: polar.cz 


5.6.2021

Nemocnice likvidují ozonem také viry 

Na likvidaci virů, pachů, plísní i některých parazitů ozonem vsadily nemocnice patřící Moravskoslezskému kraji. První, která nové technologie začala využívat, byla nemocnice v Havířově. Pořídila si 45 stropních generátorů a dvě mobilní jednotky. Stropní generátory připomínají stropnici, jsou umístěny na pacientských boxech jednotek ARIM, JIP a v pokojích na většině lůžkových stanic. "Ozonový generátor je umístěn na stropě a po jeho spuštění z něj začne padat do místnosti ozon, který je těžší než vzduch," vysvětlil provozně-technický náměstek nemocnice Petr Baránek s tím, že samozřejmostí je, že jsou přitom zavřena všechna okna a dveře v místnosti.  

"Naopak jsou otevřené šuplíky a skříňky, aby se plyn dostal na všechna nepřístupná místa. Zhruba během 12 minut se místnost zaplní dostatečnou koncentrací ozonu na to, aby pomřely bakterie a viry. Do hodiny se pak ozon rozpadne a místnost je dekontaminovaná," popsal a dodal, že nemocnice pořídila novinku primárně v souvislosti s covidovou pandemií. Ze stejného důvodu nakoupili v Havířově i ozonizační mobilní jednotky určené k dezinfekci. "Jde o přístroj, který vypadá jako velká automatická pračka s vrchním plněním. Umístíte do ní obuv, roušky nebo roušky, které mohou být kontaminovány něčím nehygienickým nebo infekčním. Pračka se během 12 minut naplní ozonem, vše zničí a zbaví věci zápachu," nastínil Baránek. Připojil, že jeden přístroj je na infekčním oddělení a druhý na urgentním příjmu. "Tam to má ještě další benefit, protože pokud přijde na hospitalizaci například bezdomovec, který vždy nevoní, tak i jeho oblečení projde touto dekontaminací. Ozon totiž dokáže zabít i malé organismy typu svrab nebo vši, což je úžasná pomoc a personál se nemusí obávat, že by se nám tady něco takového rozšířilo," řekl provozně-technický náměstek.  

Ojedinělý systém dezinfekce ozonem vyvinula ostravská společnost HealthCity ve spolupráci s ČVUT v Praze a Zdravotním ústavem v Ostravě. Podle ředitele nemocnice Norberta Schellonga se ozon ve zdravotnictví využívá už dlouho, ale ne k likvidaci virů, pachů či plísní. "Jsme rádi, že jsme první nemocnice, která to může ukázat. Myslím, že by to měl být standard v nemocnicích," poukázal.  

Nákup ozonových čističů uhradil Moravskoslezský kraj. V Havířově to byly dva miliony korun bez DPH. Jak řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO), vyčlenilo hejtmanství na nákup těchto technologií pro šest krajských nemocnic 12 milionů. "Vyčerpáno už bylo asi osm milionů," podotkl s tím, že v Havířově byli nejrychlejší. "Už to ale mají všechny krajské nemocnice, kromě nemocnice v Bílovci," uzavřel. Nákup ozonových čističů uhradil Moravskoslezský kraj.  

Foto: Vedoucí sestra Lenka Škutová ukazuje, jak se tzv. ozonová pračka obsluhuje.  
Foto: PRÁVO – Pavel Karban 

Zdroj: Právo 


3.6.2021

Znojmo má unikát: ozónový dezinfekční přístroj  

Zdroj: znojemsky.denik.cz 


2.6.2021 

Nemocnice Znojmo zprovoznila dvě unikátní zařízení pro dezinfekci prostor a sanitek  

Zdroj: ceskefirmy.com 


2.3.2021

Nemocnice Znojmo má unikátní dezinfekční zařízení

Zdroj: protext.cz 


2.6.2021

Nemocnice Znojmo má unikátní dezinfekční zařízení  

Zdroj: barrandov.tv 


2.6.2021

V Havířově začali s unikátní metodou čištění ozonem  

HAVÍŘOV Havířovská nemocnice začala jako první v republice využívat stropní generátory ozónu (Ozon Cleaner up) a dvě ozonizační mobilní jednotky (Ozon Cleaner Masks) pro dezinfekci oblečení.  

Zařízení likvidující viry, pachy a plísně vyvinula ostravská firma HealthCity.  
Stropní generátory slouží k dezinfekci pacientských boxů na jednotkách ARIM, havířovští zdravotníci jej využívají i na porodním oddělení a u pacientských pokojů na většině lůžkových stanic. Nemocnice jich má momentálně nainstalovaných 45. Po jejich zapnutí musí lidé do minuty opustit místnost, ta je pak důkladně vyčištěna vypuštěným ozonem. "Například vyčištění standardního lůžkového pokoje touto technologií trvá zhruba 30 až 40 minut, pak se jen vyvětrá a pokoj je připraven pro pacienty," řekla mluvčí nemocnice Irma Kaňová.  

Mobilní jednotky Ozon Cleaner Masks připomínají svým vzhledem velké automatické pračky a takto jim i tamní nemocniční personál říká. Dvě "ozonové pračky" v nemocnici využívají zejména pro dezinfekci oblečení a obuvi pacientů, které přijímají k hospitalizaci. "Jedna jednotka je umístěna na urgentním příjmu, druhá na infekčním oddělení," zmínil provozně-technický náměstek nemocnice Petr Baránek. Mobilní jednotky dokážou velmi rychle zbavit oblečení živých organismů i zápachu. "Může se tedy poté bezpečně po dobu hospitalizace uložit do centrální šatny pacientů," řekl za dodavatelskou firmu specialista Patrick Gillar.  

Pořízení unikátní technologie stálo přes dva miliony korun, havířovské nemocnici na investici přispěl kraj coby zřizovatel. Zájem projevily i další krajské nemocnice, v současnosti tam jsou zařízení také instalována. Hlásí se i soukromá zařízení. "Věřím, že by to v rámci Česka měl být jednou standard," podotkl ředitel Nemocnice s poliklinikou v Havířově Norbert Schellong. 

O autorovi: Petr Wojnar, redaktor MF DNES 

Zdroj: Mladá fronta Dnes 


3.6.2021

Nový systém likvidace virů a plísní

Zdroj: ČT 1 


3.6.2021

Nový systém likvidace virů a plísní

Nemocnice v Havířově má unikátní systém na dezinfekci ozonem. Během dneška ho jako první zdravotnické zařízení v Česku uvede do provozu. Víc podrobností z místa připojí Lukáš Pala, Lukáši, dobré ráno, v čem je tento systém výjimečný? 

 
Dobré ráno. Tak výjimečný je především svým prvenstvím, protože jak už zde bylo řečeno, jedná se o první tuzemskou nemocnici, která využívá tento systém, ale také i tím, že se jedná o propojení již dobře známého ozonového čištění nebo toho procesu s IT technologiemi, s umělou inteligencí a počítačovým softwarem. My jsme se byli s ředitelem této nemocnice podívat na oddělení ARIM a musíme říct, že ten systém je opravdu nenápadný, protože ty ozoniační generátory jsou zabudované do stropu, z nich vedou takové otvory a díky těmto bude moci nemocnice účinně dezinfikovat uzavřené prostory, jako jsou pacientské pokoje nebo boxy intenzivní péče. Nemocnice dále pořídila ještě dva mobilní ozoniační boxy, jednotky, které nazývají jako ozonové pračky, a ty zase budou sloužit k dezinfekci oblečení hospitalizovaných pacientů. Díky tomuto procesu dobře budou moci se zbavovat virů, plísní, zápachu anebo třeba i drobného hmyzu. Samotný proces trvá několik desítek minut, také záleží na velikosti toho prostoru, třeba to oddělení ARIM bude trvat přibližně nějakou hodinu, potom se ta místnost musí dobře vyvětrat předtím, než zase ti pacienti se do té místnosti a zdravotnický personál bude moci vrátit. No a na závěr už jen doplním, že havířovská nemocnice věří, že by mohla inspirovat i další zdravotnická zařízení v kraji, ale i zdravotnická zařízení napříč Českou republikou.

Lukáš PALA
redaktor

Zdroj: ČT 1 


3.6.2021

Havířovská nemocnice bojuje s viry jinak. Používá automatizovaný generátor ozonu  

Zdroj: CT24.cz 


3.6.2021

Havířská nemocnice dezinfikuje s pomocí ozonu

Havířská nemocnice dezinfikuje s pomocí ozonu. Investice do automatického systému likvidace virů, pachů a plísní přišla na 2 000 000 Kč a zaplatil ji kraj. Speciální technologie se postupně instaluje i v dalších krajských nemocnicích. 

Lenka MORÁVKOVÁ
moderátorka 
 

Zdroj: Rádio Blaník - sever 


4.6.2021

Havířská nemocnice dezinfikuje s pomocí ozonu

Zdroj: polar.cz 


4.6.2021

Nemocnice v Havířově zavedla unikátní čištění ozonem, přidávají se další

Havířovská nemocnice začala jako první v zemi využívat stropní generátory ozónu (Ozon Cleaner up) a dvě ozonizační mobilní jednotky (Ozon Cleaner Masks) pro dezinfekci oblečení. Zařízení likvidující viry, pachy a plísně vyvinula ostravská firma HealthCity.  

Stropní generátory slouží k dezinfekci pacientských boxů na jednotkách ARIM, havířovští zdravotníci jej využívají i na porodním oddělení a u pacientských pokojů na většině lůžkových stanic. Nemocnice jich má momentálně nainstalovaných 45. Po jejich zapnutí musí lidé do minuty opustit místnost, ta je pak důkladně vyčištěna vypuštěným ozonem. Například vyčištění standardního lůžkového pokoje touto technologií trvá zhruba 30 až 40 minut, pak se jen vyvětrá a pokoj je připraven pro pacienty," řekla mluvčí nemocnice Irma Kaňová. Proces se dá v případě potřeby i urychlit. Mobilní jednotky Ozon Cleaner Masks připomínají svým vzhledem velké automatické pračky a takto jim i tamní nemocniční personál říká. Dvě "ozonové pračky" v nemocnici využívají zejména pro dezinfekci oblečení a obuvi pacientů, které přijímají k hospitalizaci. "Jedna jednotka je umístěna na urgentním příjmu, druhá na infekčním oddělení," zmínil provozně-technický náměstek nemocnice Petr Baránek.  

Mobilní jednotky dokážou velmi rychle zbavit oblečení živých organismů i zápachu. "Může se tedy poté bezpečně po dobu hospitalizace uložit do centrální šatny pacientů," řekl za dodavatelskou firmu specialista Patrick Gillar. Obě nová zařízení jsou podle hygieničky nemocnice velkou pomocí, spoléhat jen na ně ale personál nemůže. Vyhláškou máme stanoveno, jak často a jakým způsobem máme různé prostory dezinfikovat, zařízení tedy slouží jako doplňková dezinfekce. Pomůze nám ke zlepšení dezinfekce opomíjených nebo obtížně dostupných míst.

Přínosem je zlepšení mikrobiologické čistoty prostředí nejen na pokojích po hospitalizaci běžných pacientů, ale obzvlášť pacientů ve zvýšeném hygienickém režimu, který se týká např. pacientů s Covid-19, MRSOU, nebo multirezistentními kmeny bakterií a podobně," sdělila Lenka Vidmochová.  

Pořízení unikátní technologie stálo přes dva miliony korun, havířovské nemocnici, která ji začala využívat jako první v Česku, na investici přispěl kraj coby zřizovatel. Zájem projevily i další krajské nemocnice, v současnosti tam jsou zařízení také instalována. Hlásí se i soukromá zařízení. "Věřím, že by to v rámci Česka měl být jednou standard," podotkl ředitel Nemocnice s poliklinikou v Havířově Norbert Schellong. 

Autor: Petr Wojnar

Zdroj: impuls.cz 


4.6.2021

Nemocnice v Havířově zavedla unikátní čištění ozonem, přidávají se další

Zdroj: ostrava.iDNES.cz